Tournament: 2018 Texas Handball State Championships and WPH R48 Pre-Qualifier

11/9/2018 - 11/11/2018, University of Texas-Gregory Gym - Austin, TX USA


HANDBALL EVENT RESULTS


Click here to view the web site to learn more about this event.
View the Online Entries and other registration lists.
Generate Reports

Print Results


Email the director if you see any errors:khughes9@utexas.edu.


Click the division code links below on the left to view the draws for a specific division in this Handball event.

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Qtrs / 5th Qtrs / 6th Qtrs / 7th Qtrs / 8th

Male Singles 4-Wall (Small Ball)

Open / WPH Pre-Qualifier

22

Single Elimination

Max Langmack

Memo Pallares Jr

Allan Garner

Adam Bernhard

Garrett Bacon

Adam Berliner

Alejandro Almada

Alexander Carpenter

Male Singles 4-Wall (Small Ball)

Open / WPH Pre-Qualifier Classic Plate

4

Single Elimination

Garrett Bacon

Alejandro Almada

Adam Berliner

Alexander Carpenter

Male Singles 4-Wall (Small Ball)

Open / WPH Pre-Qualifier Consolation

6

Single Elimination

Steven Mendoza

Jeremy Young

Kieran Vanderslice

Ryan Boyer

Chris Kubinski

Jackson Turrentine

WO

Women's Singles Small Ball

Open

8

Single Elimination

Jennifer Schmitt

Taylor Rumping

Kristen Hughes

Kara Edwards

Leah Kirk

Emily Seyl

Avery Shepherd

Geena May

MOD

Men's Doubles Small Ball

Open

8

Single Elimination

Greg Tomasyan / Allan Garner

Adam Berliner / Stephen Atwood

Alan Frank / Nate Frank

Ross Colyer / Garrett Bacon

Frank Swehosky / Charles Bokelman

Chris Kubinski / Jeff Wall

Ty Roder / Jonathan Roder

Jeremy Young / Jackson Turrentine

Men's Singles Small Ball

Master (40+)

4

Round Robin

Alan Frank

Jon Flynt

Joe Thomas

Jonathan Roder

Men's Singles Small Ball

Veteran Super (65+)

7

Single Elimination

Doug May

Jim Leboeuf

Douglas Randolph

Bob Ascott

Terry Blankenship

Jack Browder

Ned Kovas

MA

Men's Singles Small Ball

A

11

Single Elimination

Ryan Boyer

Greg Tomasyan

Steven Mendoza

Denny Schmidt

Kieran Vanderslice

Mike Desgrottes

Alex Tangen

Benjamin Browder

MB

Men's Singles Small Ball

B

7

Single Elimination

Mike Desgrottes

Enrique Arancibia

Calvin Liu

Walter Sagehorn

Ty Roder

Spencer Lewis

Tyree Brown

WB

Women's Singles Small Ball

B

8

Single Elimination

Geena May

Paige Taylor

Kayla Fulghum

Ashley Gilliam

Sammie Williams

Bri Still

Julia Brito

Skyler Collison

MC

Men's Singles Small Ball

C

14

Single Elimination

Enrique Arancibia

Walter Sagehorn

Talon Caravalho

Leah Kirk

Michael Guillen

David Muck

Logan Call

Shane Erwin

Men's Singles Small Ball

Novice

18

Single Elimination

Chase McLean

Jackson Twyman

Alex Wilson

Logan Baxter

Logan Call

Scott Nelson

Jacob Knostman

Zachary May

Women's Singles Small Ball

Novice

8

Single Elimination

Taylor Bell

Bethany Butler

Haiden Boyd

Nicole Walker

Marley Beckham

Sanja Stojcic

Ally Reynolds

Gwen Caudle

Men's Doubles Small Ball

120+ Combined (min age 55)

4

Round Robin

Charles Bokelman / Frank Swehosky

Mike Werner / Rafael Rios

Bob Ascott / Jack Browder

Larry Lecompte / Steve Franke

MBD

Men's Doubles Small Ball

B

4

Round Robin

Michael Guillen / Spencer Lewis

Calvin Liu / Ally Reynolds

Shane Erwin / Ryan Erwin

Hamid Abraham Zamora / Samuel Szych

WOD

Women's Doubles Small Ball

Open

4

Round Robin

Skyler Collison / Paige Taylor

Ashley Gilliam / Sammie Williams

Nicole Walker / Bri Still

Gwen Caudle / Haiden Boyd

Mixed Doubles Small Ball

Open

4

Round Robin

Nate Stokes / Taylor Rumping

Kayla Fulghum / Talon Caravalho

Jack Morris / Taylor Bell

Alex Wilson / Sanja Stojcic

cWO

Women's Singles Small Ball

Open Consolation

4

Single Elimination

Avery Shepherd

Leah Kirk

Emily Seyl

Geena May

Men's Doubles Small Ball

Open Consolation

4

Single Elimination

Frank Swehosky / Charles Bokelman

Ty Roder / Jonathan Roder

Chris Kubinski / Jeff Wall

Jeremy Young / Jackson Turrentine

Men's Singles Small Ball

Veteran Super (65+) Consolation

4

Single Elimination

Terry Blankenship

Bob Ascott

Jack Browder

Ned Kovas

cMA

Men's Singles Small Ball

A Consolation

6

Single Elimination

Alex Tangen

Kieran Vanderslice

Mike Desgrottes

Tyree Brown

Benjamin Browder

Nate Stokes

cMB

Men's Singles Small Ball

B Consolation

4

Single Elimination

Spencer Lewis

Ty Roder

Tyree Brown

cWB

Women's Singles Small Ball

B Consolation

4

Single Elimination

Julia Brito

Skyler Collison

Bri Still

Sammie Williams

cMC

Men's Singles Small Ball

C Consolation

5

Single Elimination

Scott Nelson

Ryan Erwin

Logan Miertschin

Chase McLean

Avery Shepherd

Jacob Knostman

Men's Singles Small Ball

Novice Consolation

10

Single Elimination

Dylan Rodriguez

Logan Miertschin

Samuel Szych

Marcus Shanna

Matthew Kocian

Jesse Huang

Peter Glass

Hamid Abraham Zamora

Women's Singles Small Ball

Novice Consolation

4

Single Elimination

Sanja Stojcic

Gwen Caudle

Ally Reynolds

Marley Beckham

Division Code
Division Type
Division Name
#
Draw Type
Winner Runner-Up Semis / 3rd Semis / 4th Quarters / 5th Quarters / 6th Quarters / 7th Quarters / 8th